Rozhovor: Julo Kaľavský a Sedem samíc tatranských

26.07.2017
-rozhovor-julo-kalavsky-a-sedem-samic-tatranskych

Julo ako popredný slovenský bežec, pravidelne sa umiestňujúci na pretekoch ako Nonstop NT alebo Tatranská šelma Ultra na bedni, by mohol pokojne spať na vavrínoch a občas tam nejaký pridať. Opak je ale pravdou. Pred časom ma zaujal svojím projektom Od hole k holi, v ktorom sám prebehol z Kráľovej hole na Kojšovskú hoľu po trase, dlhej vyše 100 km. Už vtedy som sa potešil, tak ako sa vždy poteším, keď niekto, kto na pretekoch nebýva len do počtu, si nájde čas, sily a inšpiráciu na niečo podobné...
A tento rok Julo opäť prekvapil. Už dlhšie som sa snažil naznačovať, že ozajstné ultra je to tatranské, žulové a že miesta pre projekty, ktoré ešte nikto nespravil, je tam veru habadej... A Julo nelenil a skóroval... A poriadne. Bez nejakého veľkého haló (pred alebo počas) sa mu podarilo na jeden záťah zrámovať sedem "tatranských summits" (samíc). Netrvalo mu to ani celý deň, čiže 24 hodín. (podrobnosti sa dozvieme)...
Ako skromný správca archívu len konštatujem, že z toho mála, čo v archíve máme, je to parametrami najväčší záhul. Určite... A tak položiť Julovi pár otázok už prišlo úplne prirodzene...
 

Ahoj Julo, popíš stručne kedy, kde, ako, koľko:
Vyrazil som v piatok 7.7.2017 o 3:00 hod. od hríbika na Brnčalke smer Jahňací štít, nasledoval zostup, po magistrále na Hrebienok, Slavkáč, naspäť na Pod Slavkáčom, magistrálou na Sliezsky dom, Velickou na Východnú Vysokú, späť na Sliezsky, magistrálou na Popradské pleso, Rysy, naspäť na Nad Žabím potokom, Kôprovský štít, Kôprovské sedlo, Hlinská dolina, Hlinská dolina ústie, Kôprovou dolinou na Pod Grúnikom,  modrou na Nad bytom, zelenou Kriváň, modrou Jamské pleso, magistrálou Pod Furkotou, po žltej Škutnastá poľana, Chata pod Soliskom,  Predné Solisko, Hotel FIS. Trvalo mi to 21h40min, niečo vyše 93km a kumulované stúpanie 7900m.
 

z_Ostrvy_ku_Popradskému_plesu

 

Čo bolo tvojou hlavnou inšpiráciou a motiváciou? Kedy sa zrodil ten nápad na niečo podobné? Inšpiráciou bolo delenie údajov z hríbikov dvomi, keď som bol v žehličkách z Podtatranu a tromi, keď som bol v teniskách. Videl som, že aj v Tatrách sa dajú vzdialenosti prekonávať pomerne rýchlo. Vedel som, že po značkovanom chodníku sa človek bez rizika postihu môže dostať na sedem slovenských tatranských štítov. Raz mi napadlo: všetky naraz! Potom som to kvasil a pred dvoma rokmi som to povedal Sašovi Kopčikovi, ktorý so mnou nakoniec projekt otvoril a zavrel. Krásne! Čo ma motivovalo, neviem, chcel som to.  

 

Počas akcie sa popri tebe vystriedalo pár kamarátov. Bolo ťažké ich presvedčiť, aby pomohli?
Bolo ich päť, ktorí so mnou vyšli aspoň na jeden štít. Iba na Slavkáči som bol sám. Koho som oslovil, ukázal nadšenie pre myšlienku.
 

 
Čo si počas výkonu jedol a pil? Pri takejto dĺžke to už hrá svoju rolu.
Tri banány, tri gély, dve horalky, pomaranč, zeleninový šalát s kuracím mäsom, jednu sójovú tyčinku, jedno jablko, dva kúsky kakaového koláča. Keď už bolo zle, nejakú kofeínovú tabletu a na posledný štít ma vytiahli hrozienka. Pil som vodu, na Východnej Vysokej radler, pod Furkotou čaj, v cieli šampus a pred spaním pivo.Tri. 
 

Rysy_14:00

 
Z Kôprovského štítu cez Hlinskú dolinu do Kôprovej, originálne riešenie, prečo si sa rozhodol takto?

Tak sa mi to páčilo, hoci je to masaker. Ale dolná časť Hlinskej je krásna.

 

 
 
Ako sa ti postupovalo v noci po tatranskej žule?

Tá ranná noc v pohode, ale tá večerná, jedno nešťastie. Napr. z Predného Soliska som zostupoval tak dlho, ako som naň stúpal. Žula je OK, to stehienka boli na padrť.

 

 
 
Mal si krízy? Ako to prebiehalo?

Po Popradské sa mi išlo dobre, po občerstvení ešte presvedčivé Rysy, ale na Kôprovskom sa silno zhoršilo počasie a prišla na hlavu kríza. Potom ma vyplo ešte na Kriváni. Bolo výborné, že sme tam boli štyria. Traja to vedia dosvedčiť. Bolo to ťažké, myslím, že až k FISu to potom bolo už len dôjsť.

 

 
 
Pocity na konci?

Bol som rád, že to mám za sebou. Veľmi rád. Ale najsilnejšie a najkrajšie pocity, na ktoré nikdy nezabudnem, som zažil dolu Hlinskou,psychicky som tam bol na dne.

 

 
 
Zdravotné problémy?

Našťastie žiadne. Skvele mi pracovalo brucho, čo som zjedol, po tom sa mi uľavilo. Čo viac si želať... Strašná zima mi bola na ruky, totálne mi opuchli. 

 

 
 
Výstroj? V akých teniskách si bežal?

Trenírky, tielko, šiltovka, trailová vesta a Hoka Mafate 2.  

 

 
 
Okrem účasti na pretekoch jedny aj sám organizuješ. Povedz nám o nich niečo viac.

No Beh na Roháčku u nás v Margecanoch, odkiaľ pochádzam, je beh do vrchu 8/800 so zmenami rytmu, je tam aj stojka aj zbeh aj silno technický terén, lesná cesta, single aj skala. Koná sa v tretiu aprílovú sobotu. Toho roku to bol 3. ročník. Pomáha obec, miestne KST Margecany, rodina a priatelia z All4Run. Verím, že sa podarí pokračovať.

 

 
 
Chcel by si niekomu poďakovať? Pomocníci na akcii, prípadne sponzori...

Ďakujem rodine a svojim priateľom z All4Run, lebo tam sa išlo All4one.    

 

 
 
Na záver: no nebudem sa ťa pýtať, čo plánuješ ďalej. Viem, že sa to dopredu nehovorí, keby aj niečo... Držím palce a želám pevné zdravie, také potrebné pri takýchto výletoch.

 

 
M.Bartoň
 
 

Fotky Rozhovor: Julo Kaľavský a Sedem samíc tatranských

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Rozhovor: Julo Kaľavský a Sedem samíc tatranských
Pavol Bačík (pavolbacik@gmail.com) - 26.09.2023
Uff, mňa bolí celý človek len to čítam, neuveriteľný výkon... Ja som dal parkovisko Popradské pleso- Rysy- Žabie plesá- Kôprovský a naspäť na parkovisko, trvalo nám to okolo 5,5 hodiny, ale na viac som už nemal ani pomyslenie... Ale ja som len priemerný bežec, takýto výkon, to si už vyžaduje oveľa viac, klobúk dole

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri