Tragická sobota pod Chopkom

04.03.2012
tragicka-sobota-pod-chopkom

          Po dvoch týždňoch  brutálneho oteplenia, keď ešte pred pár dňami dokonca aj na Chopku mrholilo, pred víkendom všetko znova zamrzlo na kosť.

 

Povrchy v Demänovskej doline, na južnej strane Chopka aj na hrebeni sú rôznej kvality, ale jedno majú spoločné: ľad!

 

 V lese síce len ľadová škrupinka, ktorá sa pod lyžami niekde prepadáva, zato nad lesom lesklý pancier na hrubej vrstve firnu, v strmých svahoch a v žľaboch betónová doska, kde sa človek bez mačiek nepohne, na hrebeni tvrdo ako v meste na chodníku. Len niekde leží vzorka námrazy, sformovanej vetrom.

 

 

 

 

 

A vietor bol v sobotu na hrebeni nepríjemný, severný, ľadový. Napriek tomu počasie ako z rozprávky, čistá obloha a nie príliš pod nulou.

 

Ale táto rozprávka bohužiaľ skončila v sobotu 3.3. veľmi zle pre troch ľudí, ktorí sa už domov nevrátia. Ďalší dvaja áno, ale s vážnymi zraneniami. A ešte mnoho iných musela HZS dnes ošetrovať na zjazdovkách. Tie sú samozrejme tiež „betónové“.

 

 

Spoločným menovateľom pre väčšinu týchto nehôd bolo asi podcenenie nebezpečenstva  a precenenie schopností a výstoja - z diaľky tie svahy vyzerajú krásne, zblízka je to klzisko, miestami až životu nebezpečné, čo sa túto smutnú sobotu bohužiaľ potvrdilo. Tu aj  malá chyba znamená nekontrolovateľné kĺzanie, stovky metrov aj pomedzi kamene – a tých na svahoch trčí stále priveľa. Povyliezali zákerne spod snehu, ktorý v posledných dňoch poriadne "sadol".

 

Čo dodať? Je nám ľúto...

 

Rišo Pouš

 

 

Fotky Tragická sobota pod Chopkom

Diskusia

RE: Tragická sobota pod Chopkom
martin 04.03.2012
oplatí sa pozrieť stránku horskej služby: www.hzs.sk

RE: Tragická sobota pod Chopkom
sherpa 05.03.2012
teda smutne spravy. macky do viazania su na hrebenovku vhodna vec, najma v takychto podmienkach. horsie je, ze pripad zrazenej lyziarky na vleku sa moze opakovat a nielen v Jasnej. TMR k tomu dala velavravne stanovisko a som zvedavy ako podmienky rano pred otvorenim zjazdoviek vyhodnotila HZS.

RE: Tragická sobota pod Chopkom
Ripo 05.03.2012
Zjazdovky na juhu síce sú tvrdé, ale na nich je vrstva lyžami a strojom "nastrúhaného" firnu a tá nedovolí človeku po páde šmýkať sa dlho. Ale na jednej fotke vidieť, že vlek ide pomedzi lesklé ľadové pláne - tam keď niekto ľahne, letí dolu neriadene a to je problém!

RE: Tragická sobota pod Chopkom
sherpa 05.03.2012
potom je namieste otazka, ci su dostatocne zabezpecene napr. take stlpy vlekov a sedaciek proti narazu, resp. ako trcia korene, pne a konare a znaciace tyce popri zjazdovke resp. ci je vhodne/potrebne na iste miesta dat aj zachytne siete atd. toto vsetko samozrejme vela ludom nic nepovie, a TMR tiez v tomto smere robi velmi malo. ohladuplnost na svahoch sa straca, kedysi sa jazdilo na Solisku aj krizom cez vlek a nepamatam si tam kolizie.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri