Strečnianska mašľa 2023

18.06.2023
strecnianska-masla-2023

Také prvé, menšie jubileum, lebo piaty ročník - ale teda už sa poriadne prebojovala do vedomia ultraverejnosti táto výživná fatranská prechádzka. Asi aj vďaka o.z. Slovak Ultra Trail, ktoré zaradilo túto akciu do celo(vesmír)slovenskej ligy. Rekordný počet účastníkov (takmer 170) vyrazil na 52 km 17. júna tohto roku (a ďalšie veľké stádo na kratšiu, 25 km trať). Aj počasie asi prispelo: ráno pod mrakom a príjemný chládok plus menej príjemný vánok, nad hrebeňom naložený mrak, čiže hore mlieko, ale tam už došli ľudkovia správne rozhicovaní. Napoludnie sa potom už vďaka slnku poriadne oteplilo, ale tradičný štart o šiestej ráno znamenal, že to už väčšina bežcov bola spoľahlivo ukrytá v tieňoch lesa. Aj keď zas: tie letným slnkom zaliate lúky medzi Višňovým a Stráňavami a tá záverečná zabíjačka hore na Kojšovú – veď vieme :-) Ale čo by sme chceli koncom júna, že?

Všetko, zdá sa, šliapalo ako dobre namazaný stroj, ale tento rok to mali organizátori už dlho pred štartom poriadne komplikované. Lebo začala rekonštrukcia lávky cez Váh, a teda skončilo pobehovanie po lávke. A teraz čo? Dokonca bola aj anketa, ako by sa bežci najradšej dopravili na druhý breh, z prvého kola do druhého: kompou, či brodením? Nakoniec ani ani, orgovia obe kolá namotali v Lúčanskej Fatre pod Minčolom a to bola najnajnaj novinka tohto ročníka. Jedine dlhý zbeh Minčol – Višňové – Stráňavská dolina si dali všetci na dlhej trati dvakrát, inak boli obe kolá odlišné. To druhé bolo to pôvodné (a jediné pre krátku trať), v prvom sa bežci na dlhej pozreli aj na turčianske úpätie Fatry a na asfaltku zo Stráňav do sedla Javorina:

Viacerí potom hovorili, že to bola o dosť rýchlejšia trať oproti pôvodnej, veď aj na výsledných časoch to vidno. Ale prevýšenie oproti pôvodnej nejaké príliš menšie vraj vôbec nebolo. Timo Šály zaletel na naše pomery neskutočne pod päť hodín (4:53) a hovoril, že po tých cestách sa dalo ozaj poriadne rýchlo valiť. Za ním druhý Adam Drga dal 5:06 a tretí Richard Kusý 5:13. Aj ženy fičali poriadne: Michaela Krišková 6:05, Lucia Hatalová 6:26 a Adéla Tomanová 7:11. Ako píly išli ale aj ďalší, samozrejme.

Ani po tej nutnej zmene nebola trať ale vôbec ľahká, už to prevýšenie o niečom hovorí. Ale čím je najmä typická, že aj normálne sú tu vééééľmi dlhé stúpania, takisto aj zbehy. A nie jednoduché – z Minčola do Višňového na kontrolu prišlo viacero kolien rozbitých a nôh dooškieraných. A to ešte na záver čakal ten známy superstrmý brutus ako bonus - dole do cieľa (teda do Krakova, až odtiaľ do cieľa), od poslednej kontroly pod rozhľadňou. Tam komu už nohy neslúžili, vyžral si to poriadne. Niektorí aj cúvali.

Stúpania samozrejme tiež výživné, a nielen dĺžkou. Do toho prvého (a hneď poriadne strmého) za hradom ešte všetci premotivovane valili, ako keby cieľ bol na K1 v sedle Javorina. Už to druhé (z Vrútok na Minčol) vraj viacerým nechutilo. To tretie bol superdlhé, v spodnej časti nekonečne asfaltové (znovu do sedla Javorina) a to posledné na Kojšovú, tam išli niektorí už po štvornožky. Taký pochod čerstvo vyliahnutých zombíkov. Inak tam sa na niektorých miestach ani nedá inak ako šplhom, aké je to strmé - len podľa mapy vyzerá oproti predošlým stupákom ako taký malý, nevinný brdok na záver. To len ako malé varovanie do budúcnosti – lebo niektorí prepaľovači sa ani po niekoľkých účastiach ešte nepoučili, že?

Ale nakoniec sa hádam dokotúľali v zdraví dole k Váhu, na strečniansku Marakanu, všetci. A mohli začať vychutnávať  - lebo tráva mäkká, výčap bohatý a počasie ako na dovolenke. Mám dojem (aj podľa rečí), že viacerí sa na takéto akcie prihlasujú aj/len preto, aby sa mohli na obžerstvovačkách a potom v cieli dobre najesť. Asi im doma nedoprajú či čo. Zato tu organizátori dopriali všetkým, poriadne teda! Na tom malom, nepodstatnom, niekoľkohodinovom trápení medzi prestávkami na jedlo vraj až tak veľmi nezáleží, prípadne spomienky naň rýchlo vyblednú, veď poznáme spomienkový optimizmus... Tak davaj o dva týždne na ďalšiu akciu, keď sa otlaky a ego zahoja. A o rok na Mašľu, hádam už v pôvodnom „znení“. Všetko ostatné a podstatné (aj komplet výsledky) nájdete na domovskej stránke strečnianskych turistov.

Rišo Pouš

P.S. Galérka len skromná, z miest kam som sa dostal, viac fotiek v balíku, odkaz je v diskusii pod reportom.

 

Fotky Strečnianska mašľa 2023

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Strečnianska mašľa 2023
Ripo 18.06.2023
Fotky tu: https://uloz.to/tamhle/m2fisqJbuAHj/name/Nahrano-18-6-2023-v-6-46-01#!ZJRjAQR2AGH2Z2H4BTMyLwtkLzWvMzcVDKIYowIGGTIDGJZ5ZD==

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri