Skialp: Strelecké polia z Priečneho sedla
05.04.2015
Vysoké Tatry - Veľká Studená dolina
Jedna z najkrajších lyžovačiek vo Vysokých Tatrách sa nachádza vo Veľkej Studenej doline. Takzvané Strelecké polia, rozprestierajúce sa medzi Streleckou vežou a masívom Prostredného hrotu, sú obľúbeným lyžiarskym cieľom. Zjazd z Priečneho sedla nie je žiadny extrém, po úvodnom žľabe sa lyžuje mierne vľavo rozľahlými pláňami. Neskôr už vtraverzujeme do širokého žľabu, do ktorého ústi aj žľab zo Žltej lávky. V závere na nás čaká najužšie miesto, ktoré býva vyfúkané, prípadne zľadovatené. Po jeho prekonaní už jednoducho pomedzi kosovku zlyžujeme ku chodníku v doline.
Miesto, kde pretneme letný chodník, zvyknú nosiči nazývať Bufet.
Strelecké polia je možné lyžovať pri prechode Priečnym sedlom z Malej Studenej doliny, ale často sa chodí aj okruh Generálom a popod Javorák a Širokú vežu a následný zjazd dole.
Jeden z variantov je aj vystúpať dolinou a Streleckými poliami hore a následne ich zlyžovať. Spodný žľab zvykne byť zľadovatený, odporúčam haršajzne.

Strelecké polia sú obľúbeným cieľom skialpinistov aj pre svoje prevýšenie (cca 1000 v.m.) a súvislý zjazd až na poľanu Kamzík (Rainerka).
Veľkou výhodou je ich rozľahlosť, keď si každý nájde svoj nepojazdený kúsok svahu. Rovnako je výhodou aj ich optimálny, skôr mierny ako strmý sklon. Aj preto bývajú vyhľadávané v čase čerstvej snehovej nádielky ako dobrá a relatívne bezpečná prašanová lyžovačka (závisí od podmienok).
M.Bartoň
Fotky Skialp: Strelecké polia z Priečneho sedla
Diskusia
Top Články - za 30 dní
- Hriňovská stovka 2023: jesenno-letná edícia (884x)
- Vysoké Tatry - Gipsyho ferrata pod Lomničákom (847x)
- Gravelovo pozitívne šotoliny pod hradom Zniev (738x)
- Človečina, kl. V+, Zadný Popradský zub - Veľká Kôpka 2354m (702x)
- Malý horolezecký manifest Ta33 (693x)
- Hokejkou na Lomnický štít 2632m. (667x)
- Volia veža 2355m. - najkrajšie lezenie (645x)
- Ostrov Krk: lezenie v okolí Bašky (634x)
- Vysoké Tatry: Ihla v Ostrve - Doplnené (631x)
- Čierny štít 2429m., normálkou (594x)
Fórum
- Rozhovor: Julo Kaľavský a Sedem samíc tatranských
26.09.2023 - príspevok k diskusii
Uff, mňa bolí celý človek len to čítam, neuveriteľný výkon... Ja som dal parkovisko Popradské pleso- Rysy- Žabie plesá- Kôprovský a naspäť na parkovis... - Hriňovská stovka 2023: jesenno-letná edícia
12.09.2023 - príspevok k diskusii
Perfetto! :) - Hriňovská stovka 2023: jesenno-letná edícia
12.09.2023 - príspevok k diskusii
Vytriedené, ale neupravené fotky tu: https://uloz.to/tamhle/rWlgjiddkFEP/name/Nahrano-11-9-2023-v-20-52-21?view=gallery&sort=exif_date - MTB XXL - okolo Livigna
10.09.2023 - príspevok k diskusii
Vdaka za odpoved. Nech sa Ti dari. M - Gravelovo pozitívne šotoliny pod hradom Zniev
07.09.2023 - príspevok k diskusii
Zas ale ku kazdej megasprostosti odbocovat? - Gravelovo pozitívne šotoliny pod hradom Zniev
07.09.2023 - príspevok k diskusii
A megalavičku a megahojdačku si vynechal??? :-o - KARPOS Lavaredo Shorts Tights
05.09.2023 - príspevok k diskusii
To asi nie, na hodinkách mám silikónový remienok a pohoda. Ale dostal som radu, že gate treba po stovke aj oprať. Tak neviem - veď predsa špina konzer...