Na prieskume u susedov: Riolittufa

21.05.2024
na-prieskume-u-susedov-riolittufa

Maďarská časť novohradského regiónu (Nógrád), rozprestierajúca sa v blízkosti mesta Salgótarján, je známa najmä svojou vulkanickou históriou. Vďaka nej je presýtená prírodnými zaujímavosťami sopečného pôvodu, ktoré sú vďačným cieľom nenáročných poznávacích či dobrodružných prechádzok. Tentokrát ideme objavovať okolie obce Kazár s jeho ryolitovo-tufovou atrakciou.

Ryolit je sopečná vyvretá hornina prevažne svetlej farby. Často býva porézny, alebo s fluidálnou textúrou, ktorá naznačuje, že hornina predtým tiekla. Tuf je usadená hornina vulkanického pôvodu, zložená z jemnozrnných sopečných vyvrelín, hlavne sopečného popola, prachu, prípadne pemzy, ktoré sa ukladali vo vrstvách v rôznej vzdialenosti od sopiek. Toľko Wikipédia.

Ryolitový tuf ležiaci severne od obce Kazár je európskym unikátom. Podobných lokalít je na svete údajne len šesť, z toho najbližšia a najznámejšia sa nachádza v tureckej Kappadokii. Táto prírodná lokalita vznikla približne pred 20 miliónmi rokov erupciou v oblasti Mátry a do dnešnej podoby ju sformovala hlavne voda. Tvorí ju odlesnená plocha bez vegetácie o rozlohe až jedného hektára. Charakteristická je svojou svietivou farbou a zvrásneným povrchom, v ktorom erózia vytvorila hlboké ryhy, priekopy, chodby, či kužeľovité veže.

Okruh z Kazára k ryolitovému tufu sa dá vychádzkovým tempom absolvovať za 1,5 - 2 hodiny. V teréne je vyznačený červeným krížikom a červenou pásovou značkou a meria 6,3 km s prevýšením 113 metrov. Hravo ho teda zvládnu aj malé deti a víkendoví turisti. Trasa vedie prevažne lesom po zvážniciach, nachádzajú sa na nej aj oddychové prístrešky. Skromnejšie výhľady sa otvárajú len z lúky nad dedinou alebo priamo z ryolitového tufu.

Okrem tejto atrakcie stojí za návštevu aj samotná obec Kazár. Nachádza sa v nej mnoho zachovaných sedliackych domov a miestni sa starajú aj o udržiavanie živých tradícií. Priamo v dedine môžete stráviť čas aj návštevou niekoľkých múzeí a pamätných domov a spoznať tak napríklad miestne tradície a kroje (Dom ľudového bývania), banícku minulosť obce (Banícky dom), ľudové remeslá (Remeselnícky dom), obdivovať zbierku žehličiek a liatinových predmetov (Železiarske múzeum), tradičné vyšívané závesy na stenu (Spoločenský dom Magtárház) či zbierku viac ako 1000 kusov bábik a medvedíkov (Výstavný dom Mackó Kuckó).

Jaraba

 

Fotky Na prieskume u susedov: Riolittufa

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri