Karpos Lavaredo Plus Winter: na behanie v tuhej zime

13.11.2023
karpos-lavaredo-plus-winter-na-behanie-v-tuhej-zime

Keď sa ťa jeseň opýta, v čom chceš behať v zime, do ozajstnej zimy sú tu napríklad tieto elastické cégéčka (CG = ceplé gace) od Karposu, z bežeckej kolekcie LAVAREDO. Ich hlavným znakom je vysoká priedušnosť v kombinácii s parádnym zateplením, aj keď na úkor odolnosti proti vetru a vode - lebo výrobca počíta s tým, že v prípade potreby lepšej ochrany budú prekryté ešte niektorými z bermudových kraťasov, prípadne dlhými nohavicami LAVAREDO RAIN.

A pretože patria do bežeckej kolekcie LAVAREDO, spoločným znakom s letnými elasťákmi je veľký „batožinový priestor“ na zvýšenom páse, pozostávajúci v tomto prípade zo štyroch ozaj dosť veľkých vreciek. Tri sú otvorené a jedno je zipsovacie.

Zvýšený_pás_a_jeho_štvordielny_batožinový_priestor.

V kolekcii sú na zimu ešte iné, podobné, len menej prepracované modely. Základom sú obyčajné poloelasťáky/tepláky bez výmyslov na páse (Easy a Easygoing) a potom elasťáky: FEDERA s jedným vreckom vzadu a Winter tiež so štyrmi vreckami, ale bez toho „pluska“ – tie sú ale na pocit (napriek názvu) dosť tenké a na použitie v ozajstnej zime vo mne moc dôvery nevzbudzujú. Sú o poznanie tenšie aj ako moje staré zimné elasťáky. Zato tieto Plus Winter majú zvnútra taký príjemný, sivý, zamatový „myší kožíšek“, sú oproti tenšiemu modelu omnoho lepšie zateplené. Jemnejší „kožúšok“ je dokonca na vreckách z ich vnútornej strany, takže pás a kríže sú proti zime chránené výborne. Lebo pás je dosť vysoký. Kvôli tým vreckám a asi aj preto, že chýba možnosť šnurovania. Ale v praxi zatiaľ nechýba, gate držia dobre už dlho, aj po mnohých praniach.

Ušité_v_Albánsku.

Čo mi na „pluskových“ elasťákoch naopak chýba, je výrazný reflexný pás na ľavom lýtku, aký majú tie bez pluska. Tieto pluskové majú síce viac výrazných žltých prvkov na nohávoch, ale reflexky sú v noci predsa len istejšie. A zimné dni sú krátke. Čo ešte chýba, je dodatočné zateplenie v oblasti kolien – výrobca ho v popise síce deklaruje („Knee lined for added warmth“), ale v realite nie je na kolenách žiadny rozdiel v použitom materiáli oproti zvyšku predných panelov. Spodky nohávov sú bez pomocných zipsov, ale dostatočne elastické, obliekajú sa dobre. Dokonca lepšie ako menej elastické a tenšie nohavice „bez pluska“. Ploché švy sú samozrejmosť, pri behaní ich vôbec necítiť.

Spodky_nohávov_bez_zipsov.

Dizajn neurazí ani neoslní, základom je čierna (no na zimu 23/24 aj osem iných farebných kombinácií) a miesta, kde je farby najviac, ostávajú väčšinou prekryté vetrovkou, ak by to niekomu nebodaj bilo do očí. Okrem toho farebného pásu je spredu na pravej nohe červený nápis, na ľavej žlté logo. Je tu aj ženský variant: tiež má štyri vrecká na páse, aj keď trochu inak dizajnované, ale hlavne má aj možnosť šnurovania - zaujímavé. Tiež je ponúkaný v ďalších siedmich veselších farbičkách, nielen na čiernom základe.

Na_stehnách_je_farby_najviac.

Ešte sa samozrejme treba bližšie povenovať „batožinovému priestoru“, vďaka ktorému je tento kúsok dobrý nielen na každodenný tréning, ale aj na nejaké to „zimné ultra“ – napríklad na Ľudovu päťdesiatku je ako stvorený :-) Jedno väčšie vrecko na širokom páse v strede vzadu a po jeho stranách dve menšie, prechádzajúce až na boky. Na všetkých pútka, aby sa aj naslepo dali jednoducho „odškeriť“, a ich látka obsahuje viac elastanu (25%) oproti zvyšku nohavíc (15%). Ako bonus na tom strednom vrecku je z vonkajšej strany ešte jedno, zipsovacie, pre istotu. To už ozaj bežeckú vestu netreba tak často so sebou brať, na nejaké kratšie preteky alebo dlhšie tréningy sa človek zbalí v pohode.

Všetky_tri_vonkajšie_vrecká_sa_dajú_otvoriť_aj_naslepo_-_na_to_sú_pútka.

Reálne pocity zo zimného pobehovania sú také, že komfort parádny, oveľa menej často nosím ešte šušťáky ako kryciu vrstvu (veď ani tie zimy už nie sú čo bývali), pritom nohavice nie sú na ohmat hrubšie ako tie moje staršie. Ale teplejšie hej. Vrecká som zatiaľ skusmo naplnil na pár tréningoch povedzme tak na 2/3 kapacity a behá sa s tým nákladom celkom dobre. Výhoda je napríklad taká, že aj v tuhej zime sa dá vziať so sebou niečo na pitie a nie je z toho po hodine zmrzlinová dreň :-) Takže koncept je to dobrý. Uvidíme, ako dlho vydrží elasticita tých vreciek, a teda ich použiteľnosť.

Farebný_výber_pre_pánov.

No a na úplný koniec veľkosti. Na stránke (www.karpos-outdoor.com) je celkom premyslený systém odporúčania veľkostí, ale Karpos treba vyskúšať. Už som to tu písal viackrát, že mám dojem, ako keby šili pre hajzľové pavúky: dlhé a úzke. Pri výške 176 cm a rozkroku 84 cm mi padla veľkosť M, ale mohli by byť o 2 – 3 cm kratšie. Kto má kratšie nohy, asi ocení skôr S, rozdiel je najmä v dĺžke. Ale pri hrubších nohách už bude ten „kompresný efekt“ poriadne citeľný. V prípade záujmu sú tu samozrejme e-shopy aj predajne dovozcu DAVORIN alebo predajcu JM ŠPORT .

Rišo Pouš

 

Fotky Karpos Lavaredo Plus Winter: na behanie v tuhej zime

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri