Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB

08.01.2013
jak-na-novy-rok-tak-po-cely-rok-terynka-mtb

„Začala sa zima a sňahu ňima.“ Takto by mohla začínať nejedna slovenská rozprávka, no a zároveň aj krutá realita tejto zimnej sezóny. Zatiaľ.
Čo iné nám ostáva ako šliapať po zjazdovke, ničiť pásy a posilovať paže na zľadovatelom výšľape na Skalnaté pleso. Iste to všetci poznáte, nemá zmysel ani písať.

Keďže to má k zábave ďaleko, prestriedali sme si to s bajkom. To už je samozrejme iná, podmienky na bajk - tie sú veľmi dobré, až by mohol človek povedať - vynikajúce! Zopárkrát padne Hrebienok v decembri a tak prišli aj iné nápady. „Zamku dáme (v preklade Zamkovského chata) nosičskou skratkou“, navrhujem. Michal kuká jak puk, že o čo mi ide. Ja som tam nebol prvýkrát a tak sa nad tým zásadne nepozastavujem. Ideme prvýkrát, je parádne. Ideme ďalší, je pomaly ešte lepšie. Do partie pribúda aj Rišo, chlapcom sa dajako zapáčilo. „Dobre“, hovorím si: „aspoň nie som za blbca sám.“ To si o nás pravdepodobne myslí väčšina ľudí, na ktorých hlasno kričíme pri zjazde dole. „S dovolením“, tí slušnejší. Iní len: „Pozoooor!“ No teórie, že bajk sa zle kontroluje na snehu a že ohrozujeme ľudí, som si už párkrát vypočul. Stačí, keď poviem, že s nimi moc nesúhlasím a že kto neskúsi, nevie.
Bajkovanie v zime je veľmi vďačné, veľa naučí, veľa odpustí a samozrejme pomáha prekonať bezsnehové obdobie. A ponúka ešte jednu podstatnú vec: objaviť, zjazdiť to, čo inokedy nie je úplne možné (alebo len ťažko). Ako sa zlepšovali podmienky a naša vyjazdenosť na snehu, tak sme začali premýšľať aj nad inými horizontami. Raz na Zamke si vravíme: „Poďme skúsiť dolinu. Kam zájdeme, tam otočíme.“ I tak bolo, šliapeme, šliapeme. Ešte kúsok, no a zrazu sme už takmer pod Hangom. No na dnes stačilo, ľudí veľa, zjazd krásny, plynulý.
Keby bolo menej ľudí, bolo by parádne, dumám si. No ale je tridsiateho, tak ľudia ešte z príbytkov vylezú a aspoň do dolín pozrú. Ďalší deň striedame s lyžami a ja dostávam nápad na Január, Prvý.
Šetci budú ráno dospávať, niektorí opicu, iní len tak. Tu je šanca užiť si ten zjazd poriadne. Rišo súhlasí hneď, Michal tvrdí, že sa musí žene venovať. Šak okej, hovorím, tiež dobrý plán. Večer sa už Michal ozve, že by aj šiel, no ta dobre...vstávať ráno o 9tej... Január, Prvý. Ktorý hlupák to vymyslel, no rozmýšľam, rozmýšľam, ja. Prčic, mám dakedy nápady.
Noc je dlhá, teda aspoň na mňa, bol som vonku asi do jednej. Čím ďalej, tým horší mi ten nápad pripadá. Že mi niekto nevie na rovinu povedať, kašli na to. Ta čo už, dohoda je dohoda, ráno vstávam rozlámaný.
Šliapeme, teda ostatní, ja umieram. 

Na Hrebienku ani noha. Šliapeme, ja už som asi umrel, na Zamke ani noha. Teda zopár turistov sa vracia z chát, asi tam nocovali.
Šliapeme do doliny, zase nikto. Žeby? Chalani vedia, o čom takmer v kútiku duše premýšľam. Vždy som chcel dať niečo lepšie, zájsť kúsok ďalej. A tak šliapeme ďalej, ja už len tlačím. Výšľap k lúke sme zvládli. „Ta pome pod Hang“, navrhujem. Dooobre, nikto neprotestuje. Žeby boli tiež kúšťok pripití chalani?

 

Pod Hangom si spomínam na jeden z mojich obľúbených filmov: „A keď už som dobehol na koniec okresu, prečo nebežať do ďalšieho okresu?“ A tak ideme ďalej, že kam to vydá. Prejdeme traverz popod zimný vodopád. Na chodníku nad nami dvaja ľudia, kukajú jak kamzíky na turistov. A ja ďalej spomínam: „Keď už som zabehol do ďalšieho okresu, prečo neísť do ďalšieho štátu?“ Jedna serpentína za nami: „A keď už som prebehol cez ďalší štát, prečo nebežať k oceánu?“ Zrazu sme už nad Hangom. Pozriem na Riša, na Michala, vyzerajú ešte celkom sviežo. Michal síce chce otočiť, asi si spomenul na ženu a ako mu chýba. Okrem toho jej sľúbil, že na obed dôjde domov, čo bolo tak pred pol hoďkou. Plán teraz už nereálny, dumám si.

 

A ja spomínam ďalej, tentoraz ale na Vetroplacha. Na článoček o "hobbitskom" putovaní z Brnčalky na Kriváň, niekde strašne ďaleko, možno v stave vyčerpania. Ako sa Martin pýta Mikiho: „Počuj, kedy budeme mať šancu vyliezť na Kriváň z Brnčalky?“ Moja odpoveď by bola z fleku: „Nikdy!“ Ale Terynka je o dosť bližšie ako Kriváň. A tak som predostrel otázku váhajúcemu Michalovi: „Počuj, kedy budeme znova s bajkami nad Hangom a podmienky takéto?“ Odpoveď prišla taká, akú som čakal. Žiadna, iba dačo hlavou pokyvkal a tlačil ďalej. Posledné metre už sa len smejeme, čo povieme hore turistom.
„Przepraszam, tutaj jest szlak do Zakopanego?“ Chalani sa smejú, ja to myslím vážne. Hore naozaj stretávame tých dvoch, jediných turistov. A ja im veselo vykladám, že ideme do Poľska na trhy, haha. Že vraj už krowky došli. Jasneee, myslia si svoje. My tiež.

 


Hore ešte prekrížime kolesá akože víťazstvo a tak, nič lepšie nás nenapadlo. A už sa ponáhľame za Michalovou ženuškou, teda iba Michal. Zjazd je skvelý, zosadáme fakt len v strmom. Dnes je ten deň, keď sa dlhoročné sny stávajú realitou. Koľkokrát som rozmýšľal, aké by to bolo zísť tie pekné kľukaté chodníčky z chaty. „No takéto“, hovorím si: „presne takéto som si to predstavoval.“ Úsmev od ucha k uchu, keby som nemal uši, smejem sa dookola. Pozriem na chalanov, vyzerajú rovnako. Aj zjazd Hangu je preč za chvíľu, bola to výzva. Kolesá moc brzdiť nechceli a pri stlačenej brzde ani moc zatáčať... :D


Ale zvládame všetci v pohode. Prichádza dolina, chytáme flow (v preklade: darí sa nám rýchlo jazdiť, málo brzdiť, držať sa na bajku a užívať si). Alebo si to aspoň myslíme. Bez ľudí na chodníku to bolo ešte lepšie ako minule. Každá zákruta je niečo navyše.
Za chvíľku sme dole na Zamke a už brázdime nosičskú skratku. Dnes je tu síce ľadovo, ale o to horšie. Ide sa podľa hesla nechaj ísť bajk kam chce, riadiť na tom ľade sa stejnak dá len minimálne.
Ale predsa len to nejak ide, užívame si ďalej. Zišli sme celú cestičku až na krátky úsek pod cvičnou stenou. Šecko parádne, tu to už máme najazdené. Pri Rainerke stáčame na Studenovodské vodopády a na Lomnicu.
To už je len taká čerešnička na torte, dnešný deň sa naozaj podaril.

Text: Matúš
Foto: Mišo G., Rišo B.
Video: Mišo G.

 

Video zjazd Téryho chata - Zamka:

 Video zjazd spod Hangu - Zamka - nosičská skratka - Rainerka - Studenovodské vodopády - Lomnica:

Fotky Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
sisa 08.01.2013
Paráda - dobreéééé. Vela podobných nápadov do tohto roka zelam:-)))

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Miso 08.01.2013
report - palec hore, ale novorocny model prilby - palec dole.

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Ondrej 08.01.2013
Pekné....len keby ste chlapci dodržiavali návštevný poriadok.

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Ja?No! 09.01.2013
je pravda, že kvalitne udupaný sneh je povrch ktorému sa ťažko odoláva, ale keď už jazdíte v odľahlých oblastiach, nasaďte si aspon prilby, lebo možností na rozštiepenie lebky je tam hodne......

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Jaraba 09.01.2013
S bláznami akoby sa tu vreco roztrhlo :-D

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
duc@N 09.01.2013
parada chlapi ;) kusisko slobody !!! niekedy musi stacit ciapka na udrzanie veci pod nou :)) dolezite je, ze sa tam zmestia vseliake super napady. BOZP nadovsetko ! ;)

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Rudo 09.01.2013
Paradicka! Ale vsak prilbu mal len kameraman, aj to len koli uchyteniu kamery :)

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
tm 09.01.2013
tak pesia turistika, tlacenim bicykla, to este hadam ako tak spada pod navstevny poriadok, ale teda bez prilby by skor bolo potrebne asi navstivit nejaky iny odborny ustav... ;)

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
samo-outdoorman (famosa50@gmail.com) - 09.01.2013
Super výkon,podmienky jedinečné. V lete ani v hlbokom snehu by to nešlo.

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
miso G 09.01.2013
nie, kameraman by vedel uchytit kameru aj inak, ale on jazdi stale s prilbou :)

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
09.01.2013
navstevny poriadok... by som povedal ze ti co tu toto vypisuju - prvy by mali problem s tymto poriadkom. Prilby = individualne rozhodnutie kazdeho -a to plati aj pre skialpinistov a ti su tam mozno este viac nebezpecnejsi, dalej to iste plati o sankach /inak to je na pokutu v Tatrach - lebo pochybujem ze niekto vobec ma na to vybavenu vynimku/

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Martin 09.01.2013
To je naozaj velmi ohladuplne kricat nech mi vsetci idu z cesty. Na tejto trase sa motahu aj rodiny s malymi detmi, ktore mozes s bicyklom aj zabit. A oni tam na peso narozdiel od vas maju co robit. No a este sa s tym nezabudnite pochvalit na internete, aby kazdy videl aki ste uzasni. Chodte sa bikovat v noci bez svetla v protismere na dialnicu, ked ste taki frajeri.

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
martin Vetroplach 10.01.2013
The Borders exists only in Peoples Mind! = VetroMag Rules, paráda chlapci !

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
10.01.2013
for MARTIN> Nikto z nas tam nevykrikuje ked ideme na biku, vykrikuju tam naopak podobny TEBE ako lyziari, skialpinisti, sankari...lebo oni naopak ked uz idu zo zamky na tom uzkom chodniku nezastavia ani nahodou...Tak sa Martinko tam aj chod pozriet a potom vypisuj somariny !!!

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
matus 10.01.2013
Nechcel som sem moc pisat .. predsa len clanok bol skor na pobavenie a mozno na spoznanie niecoho ineho .. urcite nebol mysleny ako frajerina abo samochvala. Mozno som to v clanku dost nezvyraznil. Myslel som ze sa to mysli samo sebou. Chodenie do hor je pre mna spojene s respektom tak voci prirode aj voci ostatnym ludom ktorych tam clovek stretne. A tak jazdime na tom bajku tak aby sme nikoho neohrozili ani neobmedzili. Co sa tyka nosenia prilby .. tak suhlasim ze by sa mala nosit a poviem to kazdemu kto sa spyta na moj nazor. Ale patri k slobodnemu rozhodnutiu kazdeho ak ju nema. Rovnako podla mna nema zmysel sem pisat nahnevane komentare .. pretoze clanok mal skor potesit a nie nahnevat.

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
miso g 10.01.2013
dialnica po tme v protismere nesuvisi s pripadom pan sudca. My do hor chodime pretoze sa nam to paci, lebo sa radi bikujeme a lyzujeme, chodime peso. Zijeme podla hesla, zi a nechaj zit. Nikomu neublizujeme a nenadavame. Nefrajerujeme. Podelit sa so zazitkom neznamena chvastat sa.

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Martin 10.01.2013
Ja som chcel len povadat, ze nesuhlasim s tym, ze si kazdy moze robit co sa mu zachce a kde chce. Ono je to sice super, ale niekoho mozno bavi jazdit na biku, niekoho na cross motorke, niekoho na skutri, niekto si zasa predstavuje tu i tam zjazdovku. Skratka bez pravidiel by to asi neslo. No a to, ci niekoho ohrozujes alebo nie posud sam. Najviac nerozumiem tomu, ked uz si po tom tak tuzil, odfajkol si si to, musis sa s tym chvalit? Dnes sa s tym pochvalis, zajtra to budu skusat ludia, ktori na to mozno ani nebudu mat. Musis im davat navod? Uz nebudem pisat, skratka mam na to iny nazor.

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Miso 10.01.2013
Martin 10.01.2013: Hm, to mozeme rovno zrusit cely portal, co ak sa niekto rozhodne liezt 6kovu cestu v Tatrach a nema na to - a tu najde navod...

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
matus 10.01.2013
pre martina, nevim ako inak to povedat. A tak skusim napriamo. Sli sme tam bajkovat preto, pretoze mame radi hory a vsetky druhy pohybov v nich. Zaroven to vnimam ako akciu raz za zivot. Sem som napisal o tom preto lebo som si myslel ze ludi potesi ked sa s nimi podelim o taktomto zazitku. To je vsetko, frajerina .. to nie je moje. No a ze neohrozujem ludi si myslim preto lebo ked ich stretnem a obieham tak idem tak aby som mohol kedykolvek zastavit. No a o tom to je .. o vzajomnom respekte. Chapem ak maju na to cele ludia iny nazor, ale to urcite este zo mna nerobi blazna ani zleho cloveka. Iba cloveka ktory niekedy mysli a kona inak ako je zauzivane spolocnostou. To je vsetko, samozrejme tento clanok nebol mysleny ako navod na nieco. Ostatne, ak niekto iny zrealizuje takuto turu casom, tak to bude urcite len preto ze chcel a nie preto ze existuje tento clanok.

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Roland 10.01.2013
Chlapi fantazia, gratulujem, obdivujem, zavidim!!! Ste ma predbehli :-) Mojim snom je raz dat na bajku Zbojnicku generalom, ked budu podmienky - staci raz za zivot :-) Tak ma potom berte zo sebou...

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Martina 14.01.2013
kolko som nedychala? 4 min má video? :D

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
LenRob (lenrob@techemail.com) - 14.01.2013
Dobry vykon chlopi, este k tomu v den ked vacsina dospava prehyrenu noc. K tym kritikom, nevidim rozdiel medzi chalanmi co si zasantia na bikoch na v tom case ludoprazdnom chodniku a splavovanim studenovodskych vodopadov pod zastitou cervenobycieho napoja. Nabuduce nech vam to zasponzoruje toten co dava kridla a budete hrdinovia:)

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Tony 14.01.2013
Je úžasné, koľko inšpirácie tie majestátne skaliská dávajú! Musela to byť nádhera! Dá sa len závidieť...hneď by som sa pridala. Ahojte

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Sančo (idazet@azet.sk) - 15.01.2013
júúúj, paráda, ..., a prilbu nenosím ani ja :-)

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
beata (kukurovci@gmail.com) - 15.01.2013
úžasné, obdivujem také výkony

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Jano 28.01.2013
Kritikom je väcsinou ten, co to sam nezvladne. Ked prisli prve MTB, tak hresili vstci,ze jazdia po lesnych cestach,dnes je kazdy chatar stastny,ze ma viac navstevnikov. Ked sa pozries do Alp a Dolomitov,tak vidis chlpcov co nesu biky v 3000m vyske. Samozrejme treba to usmernit,ale zastavit sa to neda.

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
roydvojena osobnost 29.01.2013
Fakt dobré. Veľmi rád som si to video pozrel. Bol som v tých dňoch v Tatrách a každý deň mi vŕtalo v hlave, že by sa tie tvrdé chodníky dali jazdiť aj na bajku. ALE musím sa trochu zastať Martina. Fakt naša informačná doba má tú nevýhodu, že čokoľvek sa pustí von má logicky za následok opakovanie až lavínu. Sám som tento rok jazdil niekde kde som nemal a ľudia krútili hlavami a nechápali. Ale dávalo to v istom kontexte zmysel mne a nemienim to opakovať. Tak isto dáva zmysel tvrdá vyľudnená dolina a jazda života z Térynky. Len to chce mať cit pre tieto veci. Len si neurobme z vetroplachovských diskusií konfrontačnú žumpu. Príkladov je žiaľ veľa.

RE: Jak na Nový rok, tak po celý rok - Térynka MTB
Martin 01.02.2013
já mám jasno, super akce a na tomto podkladu v úzké cestě zastavim kolo lépe než lyže....

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri