Görgeiho tunel opäť v prevádzke

10.10.2016
gorgeiho-tunel-opat-v-prevadzke

Tunel vo vrcholovej časti Kremnických vrchov je dobre známy mnohým turistom, bežkárom, horským cyklistom potulujúcim sa po Kremnických vrchoch. Počiatky jeho vzniku siahajú do dávnej minulosti. Tunel dala preraziť pravdepodobne Thurzovsko-fuggerovská banská spoločnosť v 14. storočí. Slúžil na prepravu striebra a medi z hút v Tajove a Banskej Bystrici do Kremnice, pričom umožňoval najkratšie spojenie medzi týmito mestami. Vo svojom vtedy pôvodnom stave bol tunel taký vysoký a široký, že ním bez problémov prešiel štvorzáprah s koňmi.

Má však aj svoju zaujímavú vojenskú históriu: 20. novembra 1703, po víťazstve Rákocziho kurucov pri Zvolene, tadiaľto utekal cisársky generál Schlick do Bojníc. 28. júla 1764 prešiel cez tunel rakúsky cisár Jozef II. so svojim bratom arcikniežaťom Leopoldom. V noci z 24. na 25. januára 1849 ustupovala cez Tunel z Kremnice do Banskej Bystrice armáda plukovníka Aulicha pod vedením generála Artura Görgeiho. Dodnes preto domáci volajú tunel Görgeiho tunelom. V noci zo 4. na 5. októbra 1944, počas Slovenského národného povstania, prevážali cez tunel zlatý poklad zo Štátnej mincovne v Kremnici do Národnej banky v Banskej Bystrici.

Od roku 1955 bol tunel zasypaný. Až v roku 1996 - 97 sa podujal KST s mnohými dobrovoľníkmi a nadšencami opraviť zachovalé zvyšky tunela. Tieto opravy však boli len provizórne a 13 rokov po opravách sa tunel opäť preboril a zostal zasypaný na nasledujúce 3 roky. Vďaka množstvu dobrovoľníkov a nadšencov, ktorí zorganizovali verejnú zbierku, sa podarilo tento rok dať tunel do poriadku, vystužiť ho banskou technológiou a spriechodniť. Od septembra tohto roku je tunel opäť priechodný a sprístupnený pre všetkych.

Sisa Jahnová

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Görgeiho tunel opäť v prevádzke
sherpa 10.10.2016
pekna praca a uzasna historia tohto miesta/regionu. len doplnim, ze nie je pre vsetkych, tusim, ze bol prierez zvoleny tak, aby tam nemohli prejst 4kolky ani auta. bicykle prejdu bez problemov, motorky...no neviem ale neratalo sa zrejme s nimi. ako vidno, aj v historii boli vtedy onakvejsie povozy prislusneho razu....4zaprah ako prechodca 4x4 ;-).

RE: Görgeiho tunel opäť v prevádzke
Dushan 10.10.2016
V čase SNP vraj tým tunelom prešiel aj tank čs armády.

RE: Görgeiho tunel opäť v prevádzke
Ján Vicen (vicenjan7@gmail.com) - 03.02.2017
klubúk dolu pred takým dielom, poznám trochu históriu tunela a viem, čo to muselo dať práce aby sme my turisti prešli pohodlne cez tunel na kremnickú stranu z Banskej Bystrice, veľká vďaka.

RE: Görgeiho tunel opäť v prevádzke
Jano 27.11.2017
Volakedy moj sen ho dosiahnut z Bystrice na lyziach. V Bystrici opradeny pohadkami.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri