Galdhøpiggen 2469 m - strecha Škandinávie

22.07.2011
galdh-248-piggen-2469-m-strecha-lkandinavie

         Najvyšším vrcholom Škandinávie, a nájdete to aj v starších dokumentoch či mapách, býval Glittertinden. Ešte v roku 1940 bola jeho výška 2487 m. Avšak rokmi sa vrcholová ľadovcová čiapka roztopila na súčasných približne 2464 m. Takto sa najvyšším kopcom ležiacom v pohorí Jotunheimen (Domov obrov) stal Galdhøpiggen.


         Výstup na kopec ležiaci okolo 380 km od Oslo sa uskutočňuje z dvoch východiskových bodov. Z horskej chaty Juvasshytta a z horskej chaty Spiterstulen. K obom sa dá pohodlne vyviezť za mýtny poplatok autom. Juvasshytta sa nachádza vo výške 1850 m na tzv. Juvassplató, ktoré predstavuje plošina na moréne okolo jazera Juv (Juvvatnet). Asi 5 minút chôdze od chaty je letné lyžiarske stredisko a pri troche šťastia si môžete zalyžovať s olympijskym víťazom Svindalom či strieborným z Vancouveru 2010 Jansrudom.


         Samotná výstupová trasa je pomerne nenáročná. Miestami sa objavuje klasické červené T označujúce turistický chodník. Tento prechádza morénou a niekoľkými snehovými poliami až k ľadovcu Styggebreen, pred ktorého čelom je umiestnená tabuľa, upozorňujúca na nebezpečenstvo trhlín. Traverz ľadovca trvá 20 až 25 minút a končí pri skalnom rebre, ktorým sa rozlámanými skalami vystúpi na vrchol. Celá túra na vrchol trvá zhruba 2,5 hodiny. Pár metrov pod vrcholom je chata, kde sa dá oddýchnuť a zohriať.


         Pre ľudí, ktorí sa ocitnú prvýkrát na ľadovci, je to veľmi príjemná skúsenosť. Výzvou ostáva nestále počasie. Často sa vyskytuje silný vietor a dážď, postupne prechádzajúci v sneženie. Keďže sa jedná o najvyšší vrchol, býva turisticky frekventovaný . Napriek tomu je v okolí možné sledovať stáda voľne žijúcich sobov čo ešte umocní dobrý pocit z peknej túry.

 

 

Ivan Karkošiak
 

Fotky Galdhøpiggen 2469 m - strecha Škandinávie

Diskusia

RE: Galdh
strapos 23.07.2011
cawko.mal som moznost vystupit na najvyssi vrchol skandynavie v roku 2005.vychadzali sme zo Spiterstulenu.ozaj pekna tura az na to pocasie,ktore je dost nastabilne.horam zdar

RE: Galdh
Jano 03.03.2014
su tam zaujimave veci, ponikaju vystup s hoskym vodcom, lebo nebezpecne, ale byva tam aj masovy beh na vrchol, 1000 ludi !!!! Tak sa smeju sviste.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri