Dublinské parky

05.09.2009
dublinske-parkyKeď sa vetroplach prírodný dostane do veľkomesta, kam ho srdco ťahá? Aspoň parky pobehať, a tých je v Dubline neúrekom. Tak aspoň niečo o niektorých známejších...
Dublin je vraj výnimočný tým, že nie je ničím výnimočný, ale jedno prvenstvo má – vraj najväčší európsky vnútromestský park. Phoenix park leží len kúsok na západ od centra Dublinu na ľavom brehu rieky Liffey, má vyše 700 hektárov, 16-kilometrový plot a jeho súčasťou je aj ZOO. Už od 17. storočia tu ale úplne voľne pobehuje aj stádo jeleňov. Tie sú na ľudí zvyknuté, pustia si ich ale k sebe najviac na 20 metrov, potom hrdo odkráčajú. Park už isto väčší nebude, lebo na jeho západnom okraji, kde bola nedávno ešte posledná možnosť rozšíriť ho, rýchlo rastú nové vilové štvrte.

V centre na ulici sv. Patrika je katedrála sv. Patrika a pri nej samozrejme rovnomenný park, pretože niekde tam vraj írsky patrón v piatom storočí krstil prvých kresťanov na ostrove. Od r. 1988 ohraničuje východnú časť parku promenáda s menami najväčších írskych literátov.

Priamo v centre, na južnom konci Grafton street je takmer pravidelný obdĺžnik parku Saint Stephen´s green. Ten bol založený na močaristom pasienku na okraji Dublinu v druhej polovici 17. storočia, ale domy okolo neho sa rýchlo stali jednou z najlepších adries v meste. Ak je pekne, v parku je riadne husto, trávniky pripomínajú skôr tuleniu kolóniu – toľko sa po nich povaľuje ľudí. Kúsok odtiaľ na severovýchod je tvarom podobný Merrion square park s národnou botanickou záhradou v strede.

V areáli Trinity college je niekoľko menších vnútroblokov pokrytých kobercom hustej trávy, ktorú využívajú na polihovanie najmä študenti, ale sú tu aj ihriská, napríklad na kriket a tenis. Za pohľad stoja hlavne stáročné stromy, lemujúce trávniky.

Úplne iný druh zelene dominuje na polostrove Howth, ktorý od severu chráni dublinskú zátoku. Je to „mierne kultivovaná“ (a čiastočne zákonom chránená) divočina kríkov a stromov, kde vizuálne dominujú ostro žlté a sladko voňajúce kríky útesovníka. V strede polostrova dominuje golfové ihrisko, obkolesené vilami bohatých. Strmé svahy a lúky východného pobrežia od prístavu na severe až po výbežok Baily s majákom na juhu sú zas obľúbeným víkendovým korzom s hustou sieťou chodníkov.

Rišo Pouš

Fotky Dublinské parky

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri