Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách

09.04.2015
brncalka-popradske-v-gipsyho-stopach

 O Gipsyho (Vlado Tatarka) trojdňovom skialpovom prechode Vysokými Tatrami sa už toho narozprávalo veľa, oveľa menej sa ale spravilo. Dodnes je zaznamenaný iba jeden úspešný pokus dvojice Malák/Leitner. Róbert Gálfy svojho času prešiel prvý deň Gipsyho prechodu v kvalitnom čase a vyjadril sa, že nič krajšie doteraz v Tatrách neabsolvoval.

Už dlhšie som sa chystal prejsť Gipsyho prechod po častiach, vedľajším produktom týchto túr by samozrejme mala byť aj kvalitná fotodokumentácia. Rád by som bol, keby bolo každému záujemcovi jasné, kadiaľ prechod vedie a o čom to vlastne je.

24. marca 2015 som sa po rokoch čakania konečne posunul kúsok ďalej. Z Chaty pri Zelenom plese sme s Peťom vyrazili luxusne o 7:45. Naším cieľom bolo prejsť po Gipsyho trase, ktorú on absolvoval prvý deň, čiže po Chatu pod Rysmi. Gipsymu to trvalo 10:05.

 

Bachledova štrbina

Prvým sedlom prechodu je podla Gipsyho Posledná štrbina, z ktorej potom traverzoval do Jordánovej štrbiny. Odtiaľ sa dá lyžovať dole a šikmým žľabom traverznúť do žľabu, vedúceho z Bachledovej štrbiny. Aj na základe tohto trochu nelogického postupu sa vynorili špekulácie, či to Gipsy nešiel z Lomničáku. Róbert Gálfy išiel zdola rovno do Jordánky a podmienky mu dovolili lyžovať podľa Gipsyho popisu. Malák s Leitnerom mali zlé snehové podmienky a tak logicky zvolili priamy postup do Bachledovej štrbiny a zostup na druhú stranu.

My s Peťom sme sa na základe týchto informácií rozhodli nešpekulovať a ísť rovno cez Bachledovu štrbinu. Táto varianta je najjednoduchšia a najlogickejšia, tých problémov nás malo čakať neskôr ešte dosť. Pri výstupe sme museli preliezť dva skalné prahy, Peťo si len povzdychol, že to tu dolu kedysi lyžoval... Výstup do štrbiny nám trval rovné dve hodiny.

Pri zostupe k Térynke nás čakalo ďalšie prekvapko. Žľab bol totálne rozlyžovaný a zamrznutý, v dolnej časti vypadnutá lavína. Po tom, čo sme sa na lyžiach vytrápili v hornej a strednej časti žľabu, sme spodnú, zamrznutú časť museli zbehnúť na mačkách.

komplikovaný_výlez_na_Drobnej_veži,_sme_tak_museli_aj_pekne_zliezť_dole...

 

Žltá lávka a sedielko v západnom hrebeni Drobnej veže

Prefrčali sme poza Térynku a pri výstupe do Žltej lávky sa zdalo všetko v poriadku. Hore sme mali medzičas tri hodiny od štartu na Brnčalke. Pred týždňom som bol na hrebeni Drobnej veže z druhej strany, myslel som si, že nie je problém. Zbehol som peši pár metrov zo žltej lávky a začal traverzovať po tvrdom firne. Aké bolo moje prekvapenie, keď som po komplikovanom traverzovýleze zistil že sme zle... Príliš nízko. 

Nasledoval komplikovaný návrat, sprevádzaný neslušnými slovami, a pokles morálky. Peťo sa rozhodol zlyžovať akurát odmäknutú Žltú lávku, ja som mu len zakričal, že sa stretneme pod Priečnym, uvidíme ktorý variant je rýchlejší. Na druhý pokus som sa už trafil do sedielka, ktoré je kúsoček vyššie ako samotná Žltá lávka, zbehol som dole na mačkách, zliezol odtopený skalný prah, obul lyže a pod Priečnym som bol výrazne skôr ako Peťo... Gipsy vedel presne čo robí...

 

Studené sedlo

Nalomenú morálku sme vylepšili občerstvením na Zbojníčke a posilnení sme vybehli do Studeného sedla, tu je všetko jasné. Náš medzičas vrátane zastávky tu bol 5:50 hod. Gipsyho medzičas 4:55. Kde všade sme postrácali čas nám bolo jasné.

 

v_žlabe_do_Prednej_Gerlachovskej_lávky

Predná Gerlachovská lávka

Pri zjazde zo Studeného sedla je treba myslieť na to, že najprv treba traverznúť vľavo a potom sa držať čo najviac hore a traverznúť vpravo popod Poľský hrebeň až ku pliesku. Tu sa nalepia pásy a nasleduje výstup do Prednej Gerlachovskej lávky. Obaja sme do nej stúpali prvý raz. Už viem o čom písal Mišo Malák, keď hovoril o stiesnených pocitoch. Výstup je strmý a úzky. Vystupujeme hore, medzičas hovorí, že sme stiahli zo Studeného sedla 15 minút stratu na Gipsyho.

Pozriem sa na Peťa, ako bojuje v prašane posledné metre, zbadám stopy na hrebeni. Niekto šiel Martinovku v zime. Pozriem sa na druhú stranu do Komarnického kotla a.... Až mi zle prišlo pri tom, čo som uvidel. Rýchla porada. Peťo je výborný lezec. Zliezame. Dva skalné prahy. Mierne odmäknutý firn. Trošku ľadu. Zbrúsené hliníkové mačky a hliníkový čakanček. Aú

Fujavica len dotvára dramatické pozadie. Ruky nám mrznú, jak sú vkuse opreté o sneh. Dole v kotli naviata doska. Vo fujavici kričím na Peťa, nech počká kým to prejdem. Výlez lavinóznym žlabom do 

hliníkové_mačky_a_čakanček,_chyby_sú_zakázané

 

Východného Batizovského sedla

Tie posledné metre už poznám, je to super pocit, keď človek vie kam ide a že už to bude čoskoro ok. Fujavica silnie a viditeľnosť sa prudko zhoršuje. Rozhodujeme sa dôjsť radšej na Popradské ako lyžovať dole Batizovskou.

V zjazde cez Paštrnákovu štrbinu nevidieť dole. Je dobré sa tu držať vpravo a lyžovať popod Batizovský. Samozrejme závisí to od lavínovej situácie.

 

Sedlo pod Drukom

Výstup je jasný, len nerobte takú blbosť ako ja a určite chodťe koľko to dá na pásoch. Myslel som si, že to po firne prebehnem, ale keď som sa začal boriť vyše kolien, už bolo neskoro nalepovať...

Zostup zo sedla treba poznať, je to tu delikátne. Za dobrých snehových podmienok je možné celé to zlyžovať. Dnes to nelyžujem, ale aspoň si to napeši v mačkách obehnem a dobre obzriem, zatiaľ čo Peťo bojuje, zostupujúc ľadovým žľabom. Získavame dôležité skúsenosti, hádam ich tu raz aj využijeme. V sedle pod Drukom sme strácali na Gipsyho medzičas približne hodinu.

V hmle a fujavici zlyžujeme na Popradské pleso. Celá sranda nám trvala 9:30 hod.

 

M.Bartoň, P.Szighety

foto: archív+aktuálny deň, M.Bartoň, R.Bohmer

 

Fotky Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách
sherpa 10.04.2015
velmi pekne spravene, super fotky. toto je encyklopedicke. ale preco ste vyrazili az tak neskoro? a oprav si datum, sli ste to v 2015. vidno, ze je to velmi citlive na podmienky, bez snehu je to trapenie a strata casova potom obrovska. trafit to spravne obdobie je umenie....

RE: Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách
Peto 10.04.2015
Presne tak, super vykon v tazkych podmienkach a isli ste to 2015, stretli sme sa potom na Popradskom plese.

RE: Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách
martin 10.04.2015
dík za opravu, išli sme to teraz nedávno, nebol to žiadny super výkon len taká drsnejšia túra, vyrážali sme na pohodu lebo sme chceli mať zjazd z bachledky odmäknutý a verili sme si že po rysy to do večera dáme... nedali sme a len sme sa presvedčili že tento prechod už nie je žiadny pohodový skialpík :)

RE: Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách
marian surnicin 10.04.2015
Clanok na vysokej urovni. To bez debaty. Z tohto dna mi chyba len zjazd k terinke a sedlo pod drukom. Inac najvacsi problem vidim v zostupe do temnosmrecianskej a najma prechode vysnej kamzicej strbiny.

RE: Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách
Jano 10.04.2015
??????????????????????? Jano

RE: Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách
alex luczy 11.04.2015
gratulujem, chlapci, ste skutocne super!

RE: Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách
Mišo Dzurilla (michal.dzurilla@gmail.com) - 12.04.2015
Páni patrí Vám obdiv a úcta. Pokusy na Gipsyho prechode a informácie z týchto podujatí hovoria o tom že sa nejedná o skialp náš každodenný. Je to náročné podujatie pre všetkých majstrov "remesla" , ktorý to skúšali prejsť. Všetkým patrí môj obdiv a úcta.

RE: Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách
strapos 13.04.2015
Perfektne napisany clanok a heroicky vykon.Myslim,ze v sobotu 11.4 to presli az na Rysy.Len tak dalej a drzim palce pri dalsich vykonoch.Horam zdar.

RE: Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách
martin 14.04.2015
v sobotu bola spravená ďalšia pekná túra na tejto trase, report sa už pripravuje

RE: Brnčalka - Popradské v Gipsyho stopách
sherpa 17.04.2015
Martin, ked si sa o tom s Gypsym davno bavil, tak ti aj povedal cely pribeh, pocet pokusov a aj ake mal snehy na jednotlivych vystupoch/zjazdoch? lebo toto nikde nebolo doteraz zverejnene, len sa dedukuje....potom sa to uz moze presnejsie porovnavat...aj casovo/narocnostou.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri